2. Förfarande
Förfarande
Titel: Samverkansledare T5 PBI+
Beskrivning: Swedavia AB äger, driver och utvecklar ett nätverk av tio svenska flygplatser. Bolaget genomför just nu en utbyggnad av Stockholm Arlanda Airport. Projekt T5 PBI Pir G befinner sig i ett tidigt skede i bygghandlingsprojekteringen för kommande utbyggnader. Projektet behöver nu resurssätta en samverkansledare för projektet. Projekt T5 PBI Pir G ska upphandlas och genomföras som en samverkansentreprenad. Uppdraget som samverkansledare fokuserar främst på att skapa, bära och utveckla projektets kultur, bygga förtroende, facilitera samarbete och säkerställa en stabil grund för samverkansarbetet. Rollen handlar i första hand om ett ledarskap baserat på kommunikation, relationsbyggande och psykologisk trygghet.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:129617:Lot:1