23806-2018 - ÄndringSverige-Uppsala: FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster med inriktning mot forskning inom svensk matfiskodling i vattenkraftsmagasin och dess produktionsförutsättningar
Referensnummer: SLU.ua.2017.2.4.4–4217
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
73000000 FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
SLU eftersöker en konsult med kunskap och erfarenhet inom svensk matdiskodling i vattenkraftsmagasin. Konsulten kommer att ha ett totalåtagande såsom ansvar för driften av pilotanläggning, utförande av ekonomiska beräkningar, hydrodynamiska beräkningar, juridisk kunskap samt utredning kring lagstiftning inom området samt ha erfarenhet kommunikation med näringen.
All kommunikation sker på svenska. Anbudsgivaren tillåts bifoga intyg utfärdade av behöriga myndigheter i andra medlemstater på engelska.