238105-2020 - ÄndringSverige-Göteborg: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ombyggnad av Frölundabadet (Frölunda kulturhus)
Referensnummer: N230-0052/14
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser Generalkonsult för ny- och ombyggnation av Frölundabadet.
Frölundabadet kommer genomgå omfattande ny- och ombyggnationer för att bland annat säkerställa en ny ändamålsenlig vattenrening. Fläktrum, klorproduktionsrum och driftcentral byggs om och samtliga besökslokaler rustas upp och moderniseras. Anläggningen kompletteras med en vattenrutschbana och utrustas med en ny hiss.