238135-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Knivsta: Social omsorg med inkvartering
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för köp av enstaka platser i särskilt boende
Referensnummer: SN-2019/128
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85311000 Social omsorg med inkvartering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar enstaka platser i särskilt boende för personer över 65 år. Med särskilt boende avses boende med närhet till personal dygnet runt för äldre med varierande och ofta omfattande behov av personlig omvårdnad. I tjänsten ingår också hälso- och sjukvård upp till och med sjuksköterskenivå inklusive rehabilitering, utförd av arbetsterapeut och sjukgymnast/fysioterapeut. I tjänsten ingår omvårdnad, service och vid behov ledsagare till bl.a. läkare, tandläkare, frisör, logoped och vid inköp. Utföraren ska dygnet runt skyndsamt besvara och åtgärda inkommande larm från de boende. Omsorgstagaren ska garanteras närhet till personal dygnet runt. Den geografiska avgränsningen i denna upphandling ställs till särskilda boenden inom Knivsta kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen