238165-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Visby: Tjänster för drift av anläggning
Koncessionsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/23/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Verksamhetsdrift badhus (Solbergabadet och Hemsebadet)
Referensnummer: RS 2021/713
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79993100 Tjänster för drift av anläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Gotland inbjuder här med till upphandlingen avseende driften av Solbergabadet i Visby och Hemsebadet i Hemse på Gotland. Upphandlingen avser en tjänstekoncession.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
92000000 Fritids-, kultur- och sporttjänster, 92610000 Drift av idrottsanläggningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Med driften avses i huvudsak att Koncessionshavaren skall erbjuda allmänheten, skolor, föreningar och andra grupper tillgång till, service vid användandet och daglig tillsyn av badhusen och dess tillgångar i enlighet med förutsättningarna och kraven i koncessionsavtalet och koncessionsdokumenten.