238172-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Social omsorg med inkvartering
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kontrollerat boende
Referensnummer: 2018-13214
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85311000 Social omsorg med inkvartering
II.1.4.
Kort beskrivning
Kriminalvården är upphandlande myndighet med organisationsnummer 202100-0225 och inbjuder härmed att lämna anbud i fråga om ramavtal för kontrollerat boende, Kriminalvården avser att teckna ramavtal med ett antal Leverantörer för placering i kontrollerat boende av frivårdsklienter som dömts till skyddstillsyn med särskild behandlingsplan (kontraktsvård).
Kriminalvården avser att teckna ramavtal med ett antal Leverantörer för placering i kontrollerat boende av frivårdsklienter som dömts till skyddstillsyn med särskild behandlingsplan (kontraktsvård).
Kontrollerat boende är enligt kriminalvårdens definition en bemannad drogfri boendeform präglat av ett miljöterapeutiskt förhållningssätt, där klienten under stöd och vägledning har sysselsättning i annans regi under dagtid. Under kvällar och helger ska gemensamma aktiviteter ske och fritidssysselsättning erbjudas för boende tillsammans med personal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85300000 Socialvård och tillhörande tjänster, 85310000 Socialt arbete, 85320000 Socialvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontrollerat boende är enligt kriminalvårdens definition en bemannad drogfri boendeform präglat av ett miljöterapeutiskt förhållningssätt, där klienten under stöd och vägledning har sysselsättning i annans regi under dagtid. Under kvällar och helger ska gemensamma aktiviteter ske och fritidssysselsättning erbjudas för boende tillsammans med personal. Kriminalvården ansvarar för placeringskostnad för kontraktsvårdsdömda fram till och med dag för den tänkta tidpunkten för frigivning. Resterande del av placeringen måste i förekommande fall betalas av annan huvudman, normalt av socialtjänsten.
Upphandlingen omfattar privat eller offentligt driven verksamhet. I den mån behandling av missbruk eller beroende sker ska den riktas mot en definierad målgrupp, vara avgränsad i tid och ha ett schemalagt innehåll som utgår från Socialstyrelsens riktlinjer för effektiv behandling.