238187-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Social omsorg med inkvartering
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Halvvägshusplats - stöd-/gruppboende och enskilt boende
Referensnummer: 2018-13216
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85311000 Social omsorg med inkvartering
II.1.4.
Kort beskrivning
Kriminalvården inbjuder härmed att lämna anbud i fråga om ramavtal för halvvägshusplats. Kriminalvården avser att teckna ramavtal med ett antal leverantörer för placering på halvvägshusplats för intagna som vistas utanför anstalt på halvvägshus enligt 11 kap 4§ Fängelselagen (FäL) halvvägshusplacering.
Kriminalvården avser att teckna ramavtal med ett antal leverantörer för placering.
På halvvägshusplats för intagna som vistas utanför anstalt på halvvägshus enligt 11 kap 4§.
Fängelselagen (FäL) halvvägshusplacering.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85300000 Socialvård och tillhörande tjänster, 85310000 Socialt arbete, 85320000 Socialvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Halvvägshusplats innebär en placering i ett boende som liknar ett halvvägshus i Kriminalvårdens regi och där klienten under eget ansvar vistas i en miljö som är öppnare än den som finns i en öppen anstalt. Samtidigt får hen del av det stöd och den hjälp som Kriminalvården, andra myndigheter och halvvägshusets personal kan erbjuda.
På halvvägshusplats kan placeringen kompletteras med tilläggstjänst i form av aktiva stöd- och behandlingsinsatser i syfte att underlätta klients återgång till yrkesliv och samhälle. Sådana behandlingsinsatser får dock inte innehålla inslag som kräver HVB-tillstånd.
Plats i enskilt boende kan bestå av plats i familj eller plats i rum/byggnad i anslutning till en familj. Sådan placering ska alltid kombineras med elektronisk övervakning.
Kriminalvården ansvarar för placeringskostnad fram till dag för villkorlig frigivning. Om behov föreligger av fortsatt boende måste placeringen i så fall betalas av annan huvudman, normalt av socialtjänsten.
Upphandlingen omfattar privat eller offentligt driven verksamhet.
Avseende halvvägshusplats i områdena Stockholm, Göteborg och Malmö efterfrågas endast halvvägshusplats med tilläggstjänst i form av aktiva stöd- och behandlingsinsatser. Detta för att inte konkurrera med kriminalvårdens abonnerade platser på halvvägshus.