238200-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Habo: Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulttjänster inom mark-, gatu-, och VA
Referensnummer: 23/16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar tekniska konsulttjänster inom mark-, gatu-, och VA området. Upphandlingen är uppdelad i fem teknikområden enligt följande:
T1. Mark-, gatu-, och VA-projektering
T2. Hydraulisk modellering
T3. Projekt-/Byggledning inom Mark- gatu- och VA
T4. Besiktningsman
T5. Projektering och utredning VA-verk
AUA. 21 Översiktlig information om objektet
Habo kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud i enlighet med detta förfrågningsunderlag avseende Tekniska konsulttjänster inom mark-, gatu-, och VA.
Planerad avtalsstart är 2023-07-01.
AUA. 22 Objektets läge
Habo kommun
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311200 Konsulttjänster för transportsystem, 71311210 Konsulttjänster för vägar, 71311220 Vägingenjörstjänster, 71351500 Markundersökningstjänster, 71540000 Byggteknisk ledning, 71631000 Teknisk besiktning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen