238433-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Svalöv: Finansiell leasing
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Finansiell leasing av fordon
Referensnummer: 23/12
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66114000 Finansiell leasing
II.1.4.
Kort beskrivning
Inledning
Svalövs kommun och det helägda bolaget Svalövs kommunservice AB, avser att upphandla ett ramavtal avseende finansiell leasing för fordon.
Upphandlande myndighet
Upphandlande myndigheter är Svalövs kommun, organisationsnummer 212000-0993 och Svalövs kommunservice AB – 559298-6524.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34100000 Motorfordon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Vid omorganisation
Om omorganisation sker inom den upphandlande myndigheten som omfattas av ramavtalet, ska den verksamhet som omfattas av ramavtalet, ha rätt att avropa från avtalet även efter omorganisationen om beräknad inköpsvolym ingått i upphandlingen. Detta kan till exempel gälla om verksamhet ombildas till bolag. Den nya organisationen blir då avropsberättigad på ramavtalet.
Helt eller delat anbud
Helt anbud. En leverantör kommer att antas.
Upphandlingsförfarande
Upphandlingen genomförs enligt lag om offentlig upphandling (2016:1145) LOU som ett Öppet förfarande.Den upphandlande myndigheten ersätter inte anbudsgivare för upprättande av anbud.
Utvärderingsmodell
Anbuden kommer att utvärderas på grunden pris. Det anbud som uppfyller samtliga ovillkorliga krav och lämnat lägst pris kommer att antas.
Utvärderingsmodell: den anbudsgivare som offererat lägst pris genom offererad marginal mot Stibor 3 mån, angivet i procent med två (2) decimaler kommer att tilldelas upphandlingsavtalet.