Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Totalentreprenad i samverkan för uppförande av Ektorps skola
Referensnummer: KFKS 2022/400
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling för nybyggnad av Ektorps skola kommer att annonseras under juni 2022 för anbudslämning september 2022 med preliminär byggstart sommaren 2023.
Entreprenaden består av att riva nuvarande Ektorps skola som är en grundskola F-6 om ca 3 500 kvm och uppföra en ny större skolbyggnad och sporthall om ca 10 500 kvm innehållande grundskola F-9, förskola samt en fullstor sporthall.
Entreprenaden handlas upp som en totalentreprenad i samverkan av Nacka kommun för att sedan överlåtas på fastighetsägaren Hemsö Nacka 1 KB, ett helägt dotterbolag till Hemsö Fastighets AB.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 260 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45212000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet, 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen