238509-2022 - PlaneringSverige-Hässleholm: Golvläggning
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Golvarbeten Hässlehem
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45432110 Golvläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet omfattar golventreprenader, främst avseende slipning av parkettgolv och omläggning av golvmattor i Bostäder och i omsorgsfastigheter. Avtalet omfattar även renovering av våtrumsrenoveringar med matt läggning enligt GVK:s regelverk.
Entreprenaderna sker i hela Hässlehems verksamhetsområde vilket innebär arbeten inom hela Hässleholms kommun.
Hässlehem räknar med att avropa för 1-2 miljoner årligen. Volymen är inte bindande utan syftar till att ge en ungefärlig uppfattning om uppdraget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen