238537-2023 - ResultatSverige-Växjö: Medicinsk utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Instrument och förbrukningsmaterial för kliniskt immunologiska analyser till Klinisk kemiska laboratoriet
Referensnummer: 22RGK1864
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen genomförs som tvåstegsförfarande och Klinisk kemiska laboratoriet, Region Kronoberg, har för avsikt att upphandla ett instrument för allergianalyser samt kalprotektin. Upphandlingen omfattar även maskinbundet förbrukningsmaterial, service och ev. tillbehör till
upphandlat instrument under hela dess livslängd. Instrumentet skall ha en kapacitet på minst 20000 allergianalyser/år och 4200 kalprotektinanalyser/år. Offererat instrument ska kommunicera med Regionens LIS (FlexLab Lifecare).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33120000 System för registrering och undersökningsutrustning, 33127000 Utrustning för immunanalys, 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen