238541-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Arboga: Anläggningsarbeten för industribyggnader
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Köp av Samarbetspartner för projektering och byggnadstekniska tjänster och till tjänsterna tillhörande materiel/komponenter till IT-utrymmen
Referensnummer: FM2021-24166
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45213250 Anläggningsarbeten för industribyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmakten har ett återkommande behov av nybyggnation och tilläggsarbeten på såväl befintliga installationer som nya IT-driftutrymmen. Behovet gäller över hela riket och därmed involveras samtliga IT-driftutrymmen. Livslängden på IT-driftutrymmen sträcker sig normalt över en tid om 10-20 år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 420 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45213250 Anläggningsarbeten för industribyggnader, 45216200 Bygg- och anläggningsarbeten: militärbyggnader och -anläggningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Försvarsmaktens mål är att genom ett ramavtal med en Leverantör uppnå en strategisk försörjning av projektering och byggnadstekniska tjänster och till tjänsterna tillhörande material/komponenter inom området IT-utrymmen med tillhörande bi-utrymmen, genom tjänster av byggnation. Ramavtalet omfattar uppdrag av IT-utrymmen som redan befinner sig i full drift men även uppdrag som uppkommer vid en nybyggnation av IT-utrymmen.
Leverantören kommer att ha ett nära samarbete med upphandlande myndigheter och den kommande Leverantören på ett ramavtal avseende en Samarbetspartner för projektering och materielförsörjning till IT-utrymmen, FM2021-24167. Notera att en separat upphandling kommer att ske avseende denna materielaktör, som inte omfattar byggtjänster.