238575-2023 - ÄndringSverige-Kalmar: Elektroniska (interaktiva) skrivtavlor och tillbehör
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Interaktiva skrivtavlor
Referensnummer: 2023-24
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30195200 Elektroniska (interaktiva) skrivtavlor och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för beställarens löpande behov av interaktiva skrivtavlor.
Upphandlingen omfattar även montering och installation av de interaktiva skrivtavlor som omfattas av upphandlingen.
Beställaren uppskattar det totala inköpsvärdet per år till 2.500.000 SEK.
Takbeloppet för ramavtalet är 12.000.000 SEK. Ramavtalet upphör att gälla om avropad volym överstiger takbeloppet. Ramavtalet är dock fortsatt tillämpligt avseende utförda eller pågående avrop.
Beställaren förbinder sig emellertid inte att avropa en viss kvantitet, utan antagen leverantör är skyldig att leverera beställarens verkliga behov.