2. Förfarande
Förfarande
Titel: Realtidsverktyg
Beskrivning: Sveriges Radio ska upphandla ett verktyg för ”realtidsanalys”. Det är ett verktyg som ska komplettera befintliga analysverktyg och erbjuda analys av interaktioner i realtid. Verktyget ska hjälpa producenter och redaktörer att fatta snabba datainformerade beslut i: Paketering, optimering och beställning av uppföljande/nytt innehåll.
Intern identifierare: SR2516
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72310000 Behandling av data
Ytterligare klassificering (cpv): 48460000 Programvara för analys, forskning, matematik eller prognos, 48614000 Datainsamlingssystem, 72212461 Programvaruutvecklingstjänster för analys eller forskning, 72300000 Datatjänster, 72314000 Datainsamlings- och kollateringstjänster, 72316000 Dataanalys
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000