2. Förfarande
Förfarande
Titel: Facility Managementtjänster
Beskrivning: Pensionsmyndigheten har idag ett avtal avseende FM-tjänster med en leverantör för kontoret i Stockholm. Övriga kontor hanteras inom ett samverkansavtal med Försäkringskassan. Detta avtal löper ut under 2025 och en ny upphandling behöver därav genomföras. Pensionsmyndighetens avsikt med denna upphandling är att teckna avtal med en leverantör avseende hela uppdraget att täcka Pensionsmyndighetens behov av FM-tjänster på Stockholmskontoret (Pensionsmyndighetens Stockholmskontor kommer hädanefter att benämnas Pensionsmyndigheten). I uppdraget ingår också implementering och avveckling av FM-tjänsten. Den efterfrågade FM-tjänsten omfattar följande områden:AvfallshanteringLokalvårdInternservice/Vaktmästeri/Konferensservice ReceptionLeverans av växter, frukt, kaffe, vatten och te Brandskydd och systematiskt säkerhetsarbeteBehörigheter/inpassering/korthanteringFlyttjänsterDe efterfrågade tjänsterna samt övriga förutsättningar beskrivs vidare i upphandlingsunderlagen.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90919000 Kontors- och skolstädning samt rengöring av kontorsutrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91194:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster, 90919200 Kontorsstädning, 79992000 Receptionstjänster, 79500000 Kontorshjälp