23870-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Hotelltjänster – Hotelltjänster 2024 Behovskategori 5 (kompletterande upphandling)
Meddelande om upphandling – förenklat system
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelHotelltjänster 2024 Behovskategori 5 (kompletterande upphandling)
BeskrivningDenna upphandling omfattar tjänster för övernattning på hotell inom Behovskategori 5. Under 2025 har Statens inköpscentral genomfört en upphandling inom ramavtalsområdet Hotelltjänster Behovskategori 5, dnr 23.3-15032-2024. Upphandlingen var uppdelad i geografiska anbudsområden (postort/zon). Den nu aktuella kompletterande upphandlingen omfattar de geografiska anbudsområden (postort/zon) där det inte inkom några anbud/lämpliga anbud i den föregående upphandlingen. Hotelltjänster inom Behovskategori 5 får (inklusive den kompletterande upphandlingen) avropas upp till en sammanlagd omsättning (i denna upphandling = antal nätter) om 4 369 300 nätter under Ramavtalets löptid. Om den sammanlagda omsättningen uppnås för ett geografiskt anbudsområde (postort/zon) kan Avrop inte längre ske från detta geografiska anbudsområde (postort/zon) under resterande del av Ramavtalets löptid. För redovisning av sammanlagd omsättning, se bilaga Sammanlagd omsättning (takvolym) per geografiskt anbudsområde.
Intern identifierare23.3-17848-2025
Förfarandets viktigaste känneteckenDenna upphandling omfattar tjänster för övernattning på hotell inom Behovskategori 5. Under 2025 har Statens inköpscentral genomfört en upphandling inom ramavtalsområdet Hotelltjänster Behovskategori 5, dnr 23.3-15032-2024. Upphandlingen var uppdelad i geografiska anbudsområden (postort/zon). Den nu aktuella kompletterande upphandlingen omfattar de geografiska anbudsområden (postort/zon) där det inte inkom några anbud/lämpliga anbud i den föregående upphandlingen. Hotelltjänster inom Behovskategori 5 får (inklusive den kompletterande upphandlingen) avropas upp till en sammanlagd omsättning (i denna upphandling = antal nätter) om 4 369 300 nätter under Ramavtalets löptid. Om den sammanlagda omsättningen uppnås för ett geografiskt anbudsområde (postort/zon) kan Avrop inte längre ske från detta geografiska anbudsområde (postort/zon) under resterande del av Ramavtalets löptid. För redovisning av sammanlagd omsättning, se bilaga Sammanlagd omsättning (takvolym) per geografiskt anbudsområde.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 55100000 Hotelltjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelGenerella krav och informationsfrågor
Intern identifierare1845594-0
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelGenerella krav och informationsfrågor (1)
Intern identifierare1845606-1
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelHemavan, Geografiskt anbudsområde
Intern identifierare1845596-2
Del (anbudsområde)LOT-0004
TitelLandskrona, Geografiskt anbudsområde
Intern identifierare1845597-3
Del (anbudsområde)LOT-0005
TitelLycksele, Geografiskt anbudsområde
Intern identifierare1845598-4
Del (anbudsområde)LOT-0006
TitelMariestad, Geografiskt anbudsområde
Intern identifierare1845599-5
Del (anbudsområde)LOT-0007
TitelPajala, Geografiskt anbudsområde
Intern identifierare1845600-6
Del (anbudsområde)LOT-0008
TitelSegeltorp, Geografiskt anbudsområde
Intern identifierare1845601-7
Del (anbudsområde)LOT-0009
TitelSimrishamn, Geografiskt anbudsområde
Intern identifierare1845602-8
Del (anbudsområde)LOT-0010
TitelSundbyberg, Geografiskt anbudsområde
Intern identifierare1845603-9
Del (anbudsområde)LOT-0011
TitelSälen, Geografiskt anbudsområde
Intern identifierare1845604-10
Del (anbudsområde)LOT-0012
TitelÅre, Geografiskt anbudsområde
Intern identifierare1845605-11