238715-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Tillhandahållande av programvara
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Planning system for aeronautical SAR operations
Referensnummer: 23-01785
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72268000 Tillhandahållande av programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Procurement regarding a planning system for the aeronautical SAR operations.
The planning system must contribute to the Helicopter Unit's daily work with:
- Planning and follow-up of flight operational employees' qualification training and practice flights and working hours
- Ensuring that working time rules are followed
- That the correct salary is paid
- Support with contact information for relatives
The procurement includes support and maintenance for the planning system of at least seven years.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30196000 Planeringssystem, 48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet, 48332000 Programvara för schemaläggning, 48441000 Programvara för finansiell analys, 48442000 Programvara för finansiella system, 48450000 Programvara för tidsredovisning eller personal, 48627000 Realtidsoperativsystem, 48810000 Informationssystem, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen