Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Administrativt system för skolskjuts
Referensnummer: Ks26 2021-53
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Linköpings kommun har som målsättning att underlätta och göra det enkelt för alla företag att lämna anbud på offentliga upphandlingar.
Genom att bland annat tillämpa anbudsgivning via internet är det enkelt att lämna anbud. Anbudsgivning, bevakning av nuvarande inklusive kommande upphandlingar och avtal är en kostnadsfri tjänst via upphandlingsverktyget www.e-avrop.com.
Systemet ska fungera som en portal (hub) där skolskjutsansvariga, skolan, entreprenörerna, vårdnadshavare och myndiga elever kan dela (lämna och hämta) information med varandra rörande elevens skolskjuts/elevresor. Till systemet ska en e-tjänst kopplas där vårdnadshavare och myndiga elever kan skicka in sin ansökan om skolskjuts (grundskolan) och elevresor/kontantersättning (gymnasiet).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
1st