238741-2018 - PlaneringSverige-Göteborg: Spårvägsarbeten
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Spårentreprenad Depå Ringön
Referensnummer: 3847/16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45234121 Spårvägsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden innehåller byggnation av ca. 200 spårmeter gatuspår på träslipers, 4 växlar och två spårkorsningar.
Anläggningen skall kopplas in i trafikspår under perioden 31.10.2018 trafikdygnets slut till 5.11.2018 trafikdygnets början
Arbetet över Hjalmar Brantingsgatan avslutas med isolerskarvar mot depåområdet. Kontaktledningsarbete skall utföras, dock inte tråddragning över Hjalmar Brantingsgatan. Detta görs senare.
Växelanlägggning skall kopplas in och styras enligt Trafikkontorets standard.
Därtill skall markarbeten i Hjalmar Brantingsgatan utföras och återställas.
Beräknad byggstart slutet september 2018. Arbetena ska vara klara i november 2018.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45234100 Anläggningsarbeten för järnvägar, 45234116 Spåranläggning, 45234129 Spårläggning för stadsjärnvägar, 45236000 Markanläggning, 45317000 Övriga elinstallationsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Entreprenaden innehåller byggnation av ca 200 spårmeter gatuspår på träslipers, 4 växlar och två spårkorsningar.
Anläggningen skall kopplas in i trafikspår under perioden 31.10.2018 trafikdygnets slut till 5.11.2018 trafikdygnets början.