238759-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Växjö: Byggnation av lägenheter
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kv Saturnus Upphandling Totalentreprenad i två steg
Referensnummer: UH-2018-36
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211341 Byggnation av lägenheter
II.1.4.
Kort beskrivning
Växjöbostäder avser uppföra fyra flerfamiljshus inom Kv. Saturnus, Wieselgrensgatan 5 i Växjö. Totalt ca 48 lägenheter i varierande storlekar med tillhörande markanläggning och komplementbyggnader.
Detta i en totalentreprenad i två steg. Ett utredningssteg med öppna böcker och ett steg efter investeringsbeslut innehållande samtliga entreprenadarbeten.
Vi ser fram emot Ert anbud!
Växjöbostäder.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 80 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45211341 Byggnation av lägenheter, 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen