238765-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vård- & omsorgsboende Södra Källtorp - nybyggnad
Referensnummer: FN 2018/00224-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar färdigprojektering och byggnation av ett vård- och omsorgsboende med 120 lägenheter. För detaljerad information och omfattning av objektets helhet, hänvisar vi till respektive handling som är förtecknade under AFB.22 i förfrågningsunderlagets Administrativa föreskrifter.
I den befintliga byggnaden på fastigheten som kommer att vara riven finns det skyddsrum med kapacitet för ca 1250 personer. Dessa skyddsrum kommer eventuellt att behöva ersättas med nya i fastigheten. Omfattningen av dessa arbeten är inte kända vid dessa administrativa föreskrifters upprättande. Dessa arbeten ska inte ingå i entreprenadsumman som lämnas vid anbud utan kan komma att upphandlas under entreprenadtiden med förhandlat förfarande utan föregående annonsering enligt LOU kap 6 § 18 som ett tillägg till entreprenaden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45000000 Anläggningsarbete, 45210000 Byggnadsanläggning, 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45211000 Anläggningsarbeten för flerfamiljshus, 45215000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälso- och socialvård, krematorier och offentliga toaletter, 45211200 Byggnation av servicehus, 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder, 45211341 Byggnation av lägenheter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Då Västerås stad i väsentlig omfattning är kravställare i projektet så genomförs upphandlingen enligt lagen om offentlig upphandling (LOU). Västerås stad utför upphandlingen för fastighetsägarens räkning. När upphandling är genomförd och avtalsspärr löpt ut kommer kontrakt slutas mellan fastighetsägaren (Hemsö Development AB) och entreprenören för uppföra vård och omsorgsboende.