See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Dynamiskt inköpssystem (DIS) - Tekniska konsulter
Beskrivning: Svedala kommun inbjuder härmed till att ansöka om att få delta i ett Dynamiskt inköpssystem (DIS) avseende tekniska konsulter med dnr. UH-2026-18. Upphandlingen sker genom selektivt förfarande enligt lag (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU). Att bli kvalificerad leverantör för DIS innebär inga garantier från Beställaren avseende inköpsvolymer eller kontrakt. Av Beställaren eventuellt uppgivet behov i varje uppdragsförfrågan kan öka respektive minska eller helt utebli beroende på faktorer som är okända för Svedala kommun vid upphandlingstillfället, exempelvis medelstilldelning. Upphandlingen omfattar Beställarens behov av tekniska konsulttjänster för de kommande tre (3) åren och innehåller följande delområden: - Tekniska utredningar - Arkitekttjänster -Kulturmiljö - Natur och miljö - MKB - Mark och exploatering En Anbudsgivare ansöker om att kvalificera sig till de delområden som konsulten avser att vara verksam inom. Det är således fritt att ansöka till ett eller flera delområde. Vidare exemplifierande beskrivning/förtydligande av uppdrag/tjänster i respektive delområde.
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71300000 Ingenjörstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: DIS Tekniska konsulter - Tekniska utredningar
Beskrivning: Tekniska utredningar Delområdet omfattar analys och utförande av utredningar av teknisk karaktär huvudsakligen inom följande sakområden: · - VA-, skyfall- och dagvatten och liknande · - Trafik, parkering, buller och liknande · - Risk, exempelvis brand, farligt gods och liknande · - Markprojektering (höjdsättning), förprojektering, masshantering och massbalansering och liknande · - Geoteknik, markmiljö, hydrogeologi, radon och liknande · - Verksamhetsbuller, vibrationer och liknande
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:126321:Lot:1
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: DIS Tekniska konsulter - Arkitekttjänster
Beskrivning: Arkitekttjänster Delområde Arkitekttjänster avser uppdrag avseende arkitekt, planarkitekt och landskapsarkitekt och kan exempelvis handla om att processleda och eller ta fram: - Skuggstudier - Gestaltningspro - Kvalitetsprogram - Skiss- och idéarbete - Analyser, t ex ortsanalys, landskapsanalys etc - Illustrationer - Visualiseringar Delområde Arkitekttjänster kan även omfatta uppdrag som planarkitekt på kommunen med planarbete och framtagande av planhandlingar enligt PBL. Inom ramen för uppdragen ingår framtagande av detaljplaneprogram och detaljplaner. I arbetet med att ta fram en detaljplan ingår alla steg, enligt plan- och bygglagen samt enligt kommunens direktiv och rutiner, från beslut om planuppdrag, ett initialt skede i detaljplaneprocessen till det att detaljplanen har fått laga kraft. I uppgiften kan även ingå process- och projektledning i samband med detaljplaneringen. Konsulttiden kan vara förlagd på plats i Svedala kommunhus.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:126321:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: DIS Tekniska konsulter - Kulturmiljö
Beskrivning: Kulturmiljö Delområde kulturmiljö avser kompetens inom och utförande av utredningar avseende kulturmiljö, byggnadsantikvariska bedömningar, utredningar av ersättning vid skydd av bebyggelse och liknande uppdrag.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:126321:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: DIS Tekniska konsulter - Natur och miljö
Beskrivning: Natur & miljö Delområde Natur och miljö avser konsult sakkunnig inom området för utförande av analys, inventeringar och framtagande av utredningar av exempelvis: · - Naturvärdesinventeringar · - Artinventeringar · - Artskyddsutredningar · - Strandskydd · - Biotopskydd, däribland dispensansökningar
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:126321:Lot:4
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: DIS Tekniska konsulter - MKB
Beskrivning: MKB Delområde MKB avser konsult sakkunnig inom området för framtagande av miljökonsekvensbeskrivningar som stöd för framtagande av detaljplaner eller översiktsplan. Inom delområdet ingår också lokaliseringsutredningar för prövning av alternativa lokaliseringar av föreslagna markanvändningar, utredning av kumulativa konsekvenser och liknande.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:126321:Lot:5
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: DIS Tekniska konsulter - Mark och exploatering
Beskrivning: Mark och exploatering Delområde Mark och exploatering avser kompetens inom och utförande av uppdrag inom mark- och exploateringsfrågor, till exempel delta i eller projektleda projekt inom ramen för exploateringsprocessen, genomföra markförhandlingar, upprätta och träffa olika typer av avtal, ta fram, beställa och analysera utredningar samt upprätta exploateringskalkyler, ekonomiska analyser och fastighetsförteckningar. Konsulttiden kan vara förlagd på plats i Svedala kommunhus. Uppdragen kan även omfatta utredning och processledning avseende omprövning och upphävande av dikningsföretag.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:126321:Lot:6