238773-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Byggnation av bostäder
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Östra Kålltorp - Nybyggnad bostadshus
Referensnummer: FBU 2020-0105
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211300 Byggnation av bostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar nybyggnad av sex bostadshus, ihopbyggda två och två, med totalt ca 159 lägenheter. Samtliga byggnader ligger i slänt och är suterrängbyggnader med sex till tio våningar, inklusive suterrängplan. Entreprenaden genomförs som en totalentreprenad till fast pris med indexreglering.
Efter färdigställande kommer byggnaderna att ägas och förvaltas av Bostadsbolaget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45211341 Byggnation av lägenheter, 45231112 Installation av rörsystem, 45236000 Markanläggning, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45421000 Snickeriarbeten, 45431000 Golv- och plattläggning, 45442100 Målning, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen