238781-2022 - KonkurrensutsättningSverige-sollentuna: Färdigställande byggnadsarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende byggarbeten serviceåtgärder
Referensnummer: 22/00156
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för byggnadsarbeten avseende avhjälpande underhåll och om- och tillbyggnationer som beräknas uppgå till maximalt 400 000 SEK per tillfälle, inom Sollentunahem AB:s fastighetsbestånd. Ramavtal kommer att ingås med de tre entreprenörer (förutsatt att så många kvalificerar sig för ramavtal) som har lämnat de ekonomiskt mest fördelaktiga anbuden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 120 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder, 45211200 Byggnation av servicehus, 45211300 Byggnation av bostäder, 45211310 Byggnation av badrum, 45211340 Byggnation av flerfamiljshus, 45211341 Byggnation av lägenheter, 45211350 Byggnation av byggnader med flera funktioner, 45262000 Bygg- och anläggningsarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, med undantag för takarbeten, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45420000 Snickerimonteringar, 45421000 Snickeriarbeten, 45450000 Övriga färdigställande byggnadsarbeten, 45453000 Reparation och renovering, 45453100 Renoveringsarbeten, 50000000 Reparation och underhåll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen