238784-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Utformning av parker
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lek- och lärpark i Jubileumsparken, Frihamnen, Göteborg
Referensnummer: 20/25
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45112711 Utformning av parker
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser nybyggnad av en ca 17 000 m2 stor park i Frihamnen,Göteborg.
Kommunfullmäktige i Göteborg gav den 23 maj 2019 klartecken för att fortsätta arbetet med Jubileumsparken i Frihamnen fram till 2023. På 400-årsdagen den 4 juni 2021, ska en första permanent etapp av Jubileumsparken invigas. Lek- och lärparken är en del av Jubileumsparken. Det är utförande av delar av denna park som förfrågan avser. Upphandlingen genomförs som en generalentreprenad.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112720 Utformning av idrottsplatser och grönområden, 45112723 Utformning av lekplatser, 45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar, 45232150 Arbeten för vattenledningar, 45232152 Byggnation av pumpstation, 45236210 Markanläggning för lekplats, 45236250 Markanläggning för parker, 45244200 Bryggor, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45316100 Installation av utomhusbelysning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen