238825-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Lås
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lås med tillbehör, varor och tjänster
Referensnummer: 226/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44521100 Lås
II.1.4.
Kort beskrivning
Vill ert företag leverera samhällsviktiga tjänster med en uppskattad årlig omsättning på ca 75 miljoner kronor?
Nu genomför förvaltningen för inköp och upphandling en ramavtalsupphandling för Lås med tillbehör, varor och tjänster.
Låter detta som en intressant affär för er?
Ramavtalet omfattar
Analoga lås med tillbehör, elektriska lås såsom motorlås, elslutsbleck och eltryckeslås, dörrstängare, slag- och skjutdörrsautomatik, lås i system inklusive hänglås i system, taggar, säkerhetsbrickor för nycklar, dörrmiljöer, magnetdörrhållare, taggar samt bokningssystem av tvättstugor är inkluderade. Upphandlingen omfattar också tjänster relaterade till lås såsom installation, reparation och service av ovanstående produkter, reparation av dörrar och dörrpartier samt låsöppning av garageportar. Planerat eller med kort inställelsetid.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44221240 Garageportar, 44520000 Lås, nycklar och gångjärn, 44521000 Diverse hänglås och lås, 44521110 Dörrlås, 44521120 Elektroniskt säkerhetslås, 44522400 Låsdelar, 45421131 Montering av dörrar, 98395000 Låssmedstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalet omfattar inte
Enklare hänglås, passersystem, digitala låssystem, kassaskåp, vägbommar samt programmering av passersystem. Närliggande upphandlingar är säkerhetstekniska system, bevakningstjänster, järnhandelsvaror och förvaringsskåp i stål.
Uppskattat affärsvärde
Beställningsvolymen under den totala avtalstiden uppskattas till 300000000 SEK. Angiven volym utgör Ramavtalets affärsvärde. Detta är endast en uppskattning baserad på omsättning av tidigare Ramavtal, förväntade kvantiteter för Beställarna och vad som framkommit i analysen inför upphandlingen. Det verkliga utfallet kan bli såväl högre (dock maximalt upphandlingens takvolym) som lägre och några garanterade volymer lämnas inte.