238925-2018 - ResultatSverige-Täby: Reparation och renovering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Byggentreprenader (2-10 miljoner kronor)
Referensnummer: KFA 2017/348-28
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45453000 Reparation och renovering
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren äger och förvaltar ca 347 000 m2 fastigheter vilka till stor del består av skolor, förskolor, sociala lokaler, kulturlokaler, idrottsanläggningar, bostäder och övriga offentliga byggnader. I dessa fastigheter behöver beställaren löpande utföra medelstora (2-10 miljoner kronor) renoveringar, om- och tillbyggnader, ROT-projekt. För att utföra dessa arbeten behöver beställaren samarbetspartners i form av ramavtalsentreprenörer. Byggentreprenader för specifika projekt kommer sedan att avropas på avtalet via förnyad konkurrensutsättning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45450000 Övriga färdigställande byggnadsarbeten, 45453100 Renoveringsarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Målsättning upphandlingen och byggprojekten.
Målsättningen med denna upphandling är att teckna avtal med fem entreprenörer som är konstruktivt lösningsorienterade och som tillsammans med beställaren vill genomföra medelstora byggprojekt åt beställaren och de verksamheter som ska verka där i. Beställaren och entreprenörerna ska tillsammans sträva efter att skapa en god affär för båda parterna.