238949-2018 - ResultatSverige-Norrköping: Stadsplanering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter - Planstöd
Referensnummer: UH-2017-310
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71410000 Stadsplanering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingscenter upphandlar ramavtal som innebär att som konsult ta fram planhandlingar för översiktsplanering och detaljplanering, genomföra behovsbedömning och.
Miljökonsekvensbeskrivningar samt vara rådgivande och granskande i planprocessen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71410000 Stadsplanering, 90712100 Utvecklingsplanering för stadsmiljön, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingscenter upphandlar ramavtal som innebär att som konsult ta fram planhandlingar för översiktsplanering och detaljplanering, genomföra behovsbedömning och miljökonsekvensbeskrivningar samt vara rådgivande och granskande i planprocessen.