2. Förfarande
Förfarande
Titel: Gymutrustning och service
Beskrivning: Upphandlingen avser köp av gymutrustning samt service av utrustning inklusive underhåll, reparation och tillhandahållande av reservdelar. Försvarsmakten är i behov av service, reparation och underhåll för träningsutrustning. Med gymutrustning avses i denna upphandling följande varugrupper: · Styrketräningsutrustning, stänger och vikter samt tillhörande grepp· Bänkar och ställningar· Styrketräningsmaskiner och tillhörande maskingrepp· Konditionsträningsmaskiner och tillhörande maskingrepp· Utrustning för mobilitetsträning· Utrustning för funktionell träning, dvs. träning som knyter samman de tre träningsområdena · Underlag, mattor, golvskydd och golv· Förvaring· Övrigt· Utegym Upphandlingen omfattar även service för gymutrustning på Försvarsmaktens gymanläggningar. Service behövs årligen för både upphandlat sortiment och för redan befintlig utrustning och avtalet kan därför komma att omfatta service av utrustning från annan leverantör. Leverantören ska, förutom att kunna utföra service, reparationer och underhåll, även vara ansvarig för att tillhandahålla reservdelar.
Föregående meddelande: 3912-2023
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 37400000 Sportartiklar och -utrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:90986:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 37410000 Utrustning till utomhusidrott, 37440000 Träningsutrustning, 37442000 Vikt- och styrketräningsutrustning, 37480000 Maskiner eller instrument för idrotts- och fritidsutrustning