238966-2018 - ÄndringSverige-Skoghall: Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Strategisk partnering skollokaler i Hammarö kommun
Referensnummer: Ks 2018/85
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ny, till- och ombyggnad av förskolor och skolor inom Hammarö kommun. Projektet utförs i partnering (även kallat utökad samverkan eller samverkansentreprenad) varvid Beställaren och Entreprenören gemensamt löser de uppgifter man löpande ställs inför i ett öppet samarbete med en i vissa delar integrerad projektorganisation.