239014-2017 - ResultatSverige-Mölnlycke: Byggnation av lägenheter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nyproduktion – Kongahälla 5.2.
Referensnummer: 17/8
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211341 Byggnation av lägenheter
II.1.4.
Kort beskrivning
I denna entreprenad ingår projektering och uppförande av ett bostadshus om 8 våningar med 31 lägenheter och en disponibel lokal samt tillhörande mark-, anläggnings- och grundläggningsarbeten. Bostadshuset ska certifieras enligt Miljöbyggnad Silver, Sweden Green Building Council.
Bruttoarea (BTA total) 2 940 m²,
Boarea (BOA) 1 937 m²,
Lokalarea (LOA) 70 m².
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45236000 Markanläggning, 45260000 Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen