Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Automatisk tillskärningsutrustning
Referensnummer: 349-18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 42710000 Textilmaskiner
II.1.4.
Kort beskrivning
Automatisk tillskärningsutrustning för textilier.
Målet med inköpet av automatisk tillskärningsutrustning för textila material är att vidareutveckla den miljö som Textilhögskolan tillsammans med Science Park Borås Do-tank utgör, där kan experiment ske och processer och metoder iscensättas som passar det nya industrilandskapet. Framför allt kommer bättre produktionsmetoder för cirkulära flöden och nya affärsmodeller för lokalt tillverkade mode- och textilprodukter kunna byggas och utvärderas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 42000000 Industrimaskiner, 42700000 Maskiner för tillverkning av textilier, kläder och läderartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen