239162-2021 - ResultatSverige-Linköping: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Administrativt system för skolskjuts
Referensnummer: Ks26 2020-159
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Systemet ska fungera som en portal (hub) där skolskjutsansvariga, skolan, entreprenörerna, vårdnadshavare och myndiga elever kan dela (lämna och hämta) information med varandra rörande elevens skolskjuts/elevresor. Till systemet ska en e-tjänst kopplas där vårdnadshavare och myndiga elever kan skicka in sin ansökan om skolskjuts (grundskolan) och elevresor/kontantersättning (gymnasiet).
Tjänstens Leverans ska vara i form av för lokal drift (on-premises) hos beställaren avseende skolskjutssystemet med tillhörande funktioner, där systemet ska vara komplett och fullt funktionsdugligt i enlighet med i upphandlingen ställda krav.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
System