239184-2023 - ResultatSverige-Helsingborg: Rensning av avlopp
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal spolningstjänster
Referensnummer: 22/48
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90470000 Rensning av avlopp
II.1.4.
Kort beskrivning
Helsingborgshem AB inbjuder till att lämna anbud på denna upphandling avseende ramavtal för löpande avrop av spolningstjänster inom Helsingborgshems fastighetsbestånd. Omfattningen beskrivs mer i detalj i upphandlingsdokumenten.
Fastighetsbeståndet är i denna upphandling uppdelat i två områden, område Söder (ca 7500 lgh) och område Norr (ca 4500 lgh).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90400000 Avloppshantering, 90480000 Skötsel av avloppsnät, 90513900 Hantering av slam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen