See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Förnyelse Fördelningsstation centrala STHLM SA 65974
Beskrivning: Förnyelse av befintlig driftsatt fördelningsstation (110/12 kV), byggd 1982, lokaliserad i de centrala delarna av Stockholm. Stationen skall förnyas i sin helhet exklusive krafttransformatorerna. Stationen kommer att vara i drift under förnyelsen samt att arbeten med 12 kV ställverk och kablage måste utföras under låglastperiod (1 April-31 Okt). SUA avtal och säkerhetsprövning av personal kommer att krävas för denna entreprenad. Projektet kommer att genomföras i samverkan i 2 faser, den första fasen är en projekteringsfas med syfte att definiera projektet i kostnad, utförande och tid. Fas 2 är utförande fas. Entreprenaden planeras att startas under våren 2025 och pågå till hösten 2028. Ellevio kommer i egen regi att köpa in ställverk och kraftkablage till entreprenaden. Kontraktsvinnaren/instalationsfirman kommer att genomföra inköp av övrig utrustning och material till projektet.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:98301:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster