239287-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Boden: Släp-, påhängsvagnar och fraktcontainrar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vagnar och byggbodar
Referensnummer: FM2019-9584
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34220000 Släp-, påhängsvagnar och fraktcontainrar
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmakten har ett behov av vagnar och byggbodar. Behovet av vagnar och byggbodar föreligger på ställen där behovet av lokal/bodar idag saknas alt måste ersättas och där det är långt till annan infrastruktur. Vagnar/bodarna behövs för bland annat återhämtning och övernattning m.m. för personal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen