239293-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Kemiska produkter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kemisk-tekniska produkter.
Referensnummer: VF2016-0010
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24000000 Kemiska produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingens referensnummer och benämning är: VF2016-0010 Kemisk-tekniska produkter.
Upphandlingen avser ramavtal och omfattar bl.a. följande produktområden:
Desinfektionsmedel, diskmedel, hand- och hudvårdsprodukter, tvättmedel m.m.
Upphandlingens värde för 12 månader uppskattas till: 19 000 000 SEK dock kan inga volymer garanteras.
Avtalsperiod:
Avtalets beräknade startdatum: 1.4.2018,
Avtalets beräknade slutdatum: 31.3.2021.
Avtalslängden är 36 månader med möjlighet till 1 st. förlängningsoptioner à 12 månader.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
24455000 Desinfektionsmedel, 33700000 Hygienartiklar, 33711500 Hudvårdsprodukter, 39831000 Tvättmedel, 39832000 Diskmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen