239469-2018 - ResultatSverige-Stockholm: Glasögon
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Synundersökningar
Referensnummer: SR1817
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33734000 Glasögon
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen är en samordnad upphandling på uppdrag av Sveriges Radio Förvaltning, Sveriges Television, Sveriges Radio och Utbildnings Radio (i fortsättningen benämnda Programbolagen) men genomförs av Sveriges Radio. Samtliga Programbolag ska äga rätt att beställa tjänster under avtalet. För de fall i detta dokument jämte dess bilagor där endast Sveriges Radio är omnämnda omfattas även övriga angivna Programbolag.
Sveriges Radio avser att upphandla synundersökningstjänst och bildskärmsglasögon för att enligt AFS 1998:5 kunna erbjuda personalen synundersökning och bild-skärmsglasögon vid behov. Bolagen uppskattas köpa synundersökningar och bildskärmsglasögon för följande belopp:
Sveriges Radio inbjuder till upphandling av synundersökningstjänst inom områdena:
1. Område Syd
2. Område Mitt
3. Område Nord
Det går bra att lämna anbud på ett område eller flera.
Ett avtal per område kommer att tecknas.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Område SYD
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33734000 Glasögon, 85160000 Optikertjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Område MITT
Del nr: 2
Område NORD
Del nr: 3