239479-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Kalmar: Engångsartiklar för catering
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Papper- och plastprodukter samt annat engångsmaterial, kvarvarande artiklar
Referensnummer: 2020-118
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39222100 Engångsartiklar för catering
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Kalmar län har tidigare annonserat två upphandlingar: "Papper- och plastprodukter inom hygien, säckar och förpackningar dnr 2019-158" och "Papper- och plastprodukter samt övrigt engångsmaterial inom kost/catering dnr 2019-275". Aktuell upphandling avser de produkter där Regionen i tidigare upphandlingar inte har fått in några giltiga anbud eller produkter som tilldelats men sedan fått hävas. Denna upphandling avser fryspåsar, burkar och formar, uppläggningsfat och slitslådor med snabbotten..
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39222000 Produkter för catering, 39311000 Lättare cateringutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen