239521-2021 - Frivillig förhandsinsynSverige-Strömstad: System- och stödtjänster
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Support och underhållsavtal - Personec P
Referensnummer: KS2021-0281
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72250000 System- och stödtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Strömstads kommun har, efter genomförandet av ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering och denna frivilliga förhandsinsyn, för avsikt att ingå avtal med Visma Enterprise AB avseende support och underhåll av PA-systemet Personec P.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72253000 Helpdesk- och stödtjänster, 72253200 Stödtjänster för system
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Strömstads kommun har, efter genomförandet av ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering och frivillig förhandsinsyn, för avsikt att ingå avtal med Visma Enterprise AB avseende support och underhåll av PA-systemet Personec P.
Strömstads kommun innehar sen tidigare en nyttjanderättslicens till programvaran och för att systemet ska fungera löpande enligt avsett ändamål omfattar det här avtalet kontinuerliga versionsuppgraderingar, förbättringar och felrättning i det utgående avtalet. Visma Enterprise AB äger den programvara som supportavtalet avser och ingen annan leverantör kan därför bli aktuell. I samband med annons om förhandsinsyn träder avtalsspärr i kraft, avtalsspärren gäller till och med 20.5.2021.