239555-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förbrukningsprodukter och mindre instrument till labb
Referensnummer: LiU-2019-04135
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Linköpings universitet, i samarbete med Chalmers tekniska högskola AB, Göteborgs universitet, Lunds universitet och Malmö universitet avser upphandla ramavtal för förbrukningsprodukter samt mindre instrument och labbutrustning till universitetens utbildnings- och forskningslaboratorier.
Upphandlingen är indelad i tolv (12) olika anbudsområden:
Anbudsområde 1 Glasprodukter
Anbudsområde 2 Plastprodukter
Anbudsområde 3 Cellodlingsprodukter
Anbudsområde 4 Pipettspetsar
Anbudsområde 5 Vialer för kromatografi
Anbudsområde 6 Filter
Anbudsområde 7 Personligt skydd - Handskar
Anbudsområde 8 Personligt skydd - Övrigt
Anbudsområde 9 Avfallsemballage och saneringsprodukter
Anbudsområde 10 Renrumsprodukter
Anbudsområde 11 Utensilier och övrig förbrukning
Anbudsområde 12 Mindre instrument och labbutrustning
Anbudsgivare kan lämna anbud på ett, flera eller alla anbudsområden och varje anbudsområde kommer att utvärderas separat.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1 Glasprodukter
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33790000 Laboratorieglas, hygieniskt eller farmaceutiskt glas, 33793000 Laboratorieglas
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se upphandlingsdokumentet i TendSign.
Del nr: 2 Plastprodukter
33141000 Engångsartiklar för icke-kemiskt medicinskt bruk och hematologiska förbrukningsartiklar, 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Del nr: 3 Cellodlingsprodukter
33141000 Engångsartiklar för icke-kemiskt medicinskt bruk och hematologiska förbrukningsartiklar
Del nr: 4 Pipettspetsar
38430000 Detektions- och analysutrustning, 38437000 Pipetter för laboratorier och tillbehör, 38437110 Pipettspetsar
Del nr: 5 Vialer för kromatografi
38900000 Diverse mät- och provinstrument
Del nr: 6 Filter
Del nr: 7 Personligt skydd - Handskar
18424300 Engångshandskar, 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
Del nr: 8 Personligt skydd - Övrigt
18143000 Skyddskläder, 33735100 Skyddsglasögon, 35113400 Skydds- och säkerhetskläder
Del nr: 9 Avfallsemballage och saneringsprodukter
44616200 Avfallstunnor
Del nr: 10 Renrumsprodukter
18143000 Skyddskläder, 35113000 Säkerhetsutrustning, 35113400 Skydds- och säkerhetskläder
Del nr: 11 Utensilier och övrig förbrukning
33141220 Kanyler
Del nr: 12 Mindre instrument och labbutrustning
38430000 Detektions- och analysutrustning, 38436000 Skakapparater och tillbehör, 38436500 Mekaniska omrörare