239603-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Gävle: Regler- och styrinstrument
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Styr och reglerarbeten för Gävle Energi, Gavlegårdarna och Gavlefastigheter
Referensnummer: 9012
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38570000 Regler- och styrinstrument
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtal för styr- och reglerarbeten för värme, kyla och ventilation inklusive materiel på Beställarnas anläggningar och Beställarnas kunders anläggningar.
Följande bolag om fattas av upphandlingen: Gävle Energi AB, AB Gavlegårdarna, Bionär Närvärme AB, Gavlefastigheter AB samt Gavle Drift & Service AB.
Upphandlingen administreras av Gävle Energi AB.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 42 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38570000 Regler- och styrinstrument, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen