239611-2017 - ResultatSverige-Mora: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Efterannons Livsmedel – Mora, Orsa, Älvdalen, Vansbro och Malung-Sälens kommuner.
Referensnummer: MK UH 2017/00002
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Mora kommuns Inköpscentral inbjuder till upphandling av ramavtal för successiva leveranser av livsmedel till Mora, Orsa, Älvdalen, Vansbro och Malung-Sälens kommuner.
Upphandlingen omfattar livsmedel uppdelat i följande anbudsområden:
1. Djupfrysta produkter.
2. Färskvaror/kylvaror.
3. Kolonial/specerier.
4. Färsk frukt och grönsaker.
Upphandlingen omfattar inte anbudsområdena mejeri, potatis, ägg, färskt kött, charkprodukter och färsk fisk.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03220000 Grönsaker, frukt och nötter, 03311000 Fisk, 15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15110000 Kött, 15112100 Färskt fjäderfäkött, 15112130 Kyckling, 15211000 Fiskfiléer, 15220000 Fryst fisk, fiskfiléer och övrig fisk, 15310000 Potatis och potatisprodukter, 15500000 Mejeriprodukter, 15540000 Ostprodukter, 15541000 Ost, 15555000 Glass och liknande produkter, 15610000 Sädesprodukter, 15612100 Vetemjöl, 15613100 Gryn, 15613380 Havregryn, 15810000 Brödprodukter, färska bakverk och kakor, 15811000 Brödprodukter, 15812000 Bakverk och kakor, 15872000 Örter och kryddor, 15872200 Kryddor, 15891000 Soppor och buljonger, 15894300 Färdiga maträtter, 15982000 Läskedrycker
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen