2. Förfarande
Förfarande
Titel: Anropsstyrd trafik - Fasta resurser Specialfordon 2026
Beskrivning: Upphandlingen avser tillhandahållande av transporttjänster med Specialfordon av klass 1 och klass 3, som ska användas för utförande av anropsstyrd trafik, såsom färdtjänster, sjukresor, närtrafik och övrig anropsstyrd trafik på uppdrag av Blekingetrafiken.
Intern identifierare: RB2025-0576
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60120000 Taxitjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Delområde 1 - Östra Blekinge
Beskrivning: Östra Blekinge, med stationeringsort Karlskrona. Omfattar totalt åtta (8) fordonsresurser, varav tre (3) st. Specialfordon klass 1 och fem (5) st. Specialfordon klass 3.
Intern identifierare: Delområde 1 - Östra Blekinge
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Delområde 2 - Västra Blekinge
Beskrivning: Västra Blekinge, med stationeringsort Karlshamn. Omfattar totalt fem (5) fordonsresurser, varav två (2) st. Specialfordon klass 1 och tre (3) st. Specialfordon klass 3.
Intern identifierare: Delområde 2 - Västra Blekinge