239693-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Kävlinge: Markskötsel
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift och underhåll av gata, park och fastighetsmark
Referensnummer: TN 2018/249
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77314000 Markskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar drift och underhåll av anläggningar där Kävlinge kommun är fastighetsägare och består av gatumark, parkmark, skolor, förskolor, fritidsanläggningar m.m. inom kommunens västra delar.
Kommunen ansvarar för att anläggningarna är säkra, framkomliga, trevliga och ger ett vårdat och städat intryck.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77300000 Trädgårdstjänster, 90600000 Rengöring, hygienisering och tillhörande tjänster i tätort och på landsbygden, 90610000 Gaturenhållning och gatsopning, 90611000 Gaturenhållning, 90620000 Snöröjning, 90630000 Isröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Entreprenaden omfattar drift och underhåll av park- och gatumark inom Kävlinge kommuns västra delar, samt utemiljön kring ett antal kommunägda fastigheter som används som skolor, förskolor och fritidsanläggningar. Skötseln avser grönytor inklusive träd och buskar, hårdgjorda ytor, stränder, naturmark och olika typer av markutrustning såsom exempelvis lekutrustning, parkmöbler, trafikskyltar m.m. I uppdraget ingår även vinterväghållning och beredskap under vintersäsongen.
Entreprenaden är uppdelad på tre områden:
A. Löddeköpinge (Drift och underhåll av park- och gatumark samt fastighetsmark)
B. Barsebäck (Barsebäcks by och Barsebäcks hamn) (Drift och underhåll av park- och gatumark samt fastighetsmark)
C. Dösjebro/Hofterup/Ålstorp (Drift och underhåll av park- och gatumark samt fastighetsmark)