239694-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Tandreglering
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tandtekniska tjänster, Fast protetik
Referensnummer: FTV 1805-0290
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85131100 Tandreglering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av anbudsområde Fast protetik inom Tandtekniska tjänster. Anbudsområdet har tidigare annonserats i Upphandlingen FTV 1707-0234 Tandtekniska tjänster, den upphandlingen gällande anbudsområdet Fast protetik avbröts 25.5.2018.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33132000 Tandimplantat, 33135000 Utrustning för tandreglering, 33138000 Produkter för tandproteser och tandreglering, 33138100 Tandproteser
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Nu upphandling av anbudsområde Fast protetik inom Tandtekniska tjänster. Anbudsområdet har tidigare annonserats i Upphandlingen FTV 1707-0234 Tandtekniska tjänster, den upphandlingen gällande anbudsområdet Fast protetik avbröts 25.5.2018.
Historiska avropsvolymer.
Den totala volymen som omfattas av denna upphandling uppgår till cirka 40 miljoner SEK per år. Volymen anges endast som information till Anbudsgivare, baserat på de senaste årens omsättning och utgör inte någon form av volymgaranti för framtida inköp.
Ramavtal, rangordning, avsteg.
Antagna leverantörer kommer att rangordnas utifrån lägsta totalsumma. Rangordningen är ett direkt resultat av utvärderingen av anbud i Upphandlingen. Samtliga villkor för avrop är fastställda.
Avsteg från rangordningen.
Tandvård och behandling ska så långt som möjligt utformas i samråd med patienten, enligt bland annat 3 § 1-2 stycket tandvårdslagen (1985:125).
Folktandvården förbehåller sig rätten att vid avrop göra avsteg från rangordningen. Styrande för tillämpningen av avsteg från rangordningen är.
— beställarens och patientens gemensamma bedömning av vilken leverantör som bäst tillgodoser patientens individuella behov, individuella förutsättningar och val i bland annat tekniskt, funktionellt och estetiskt hänseende,
— eventuella behov av närhet till patienten för formgivning, färgprov, korrigeringar och reparationer,
— leveranstider,
— behov av svensktalande tandtekniker för bästa resultat,
— patientens önskemål i övrigt samt,
— leverantörens möjlighet att leverera produkt som är varmpolymiserad.
Förändrad rangordning/Avropskarantän.
Rangordningen kan under ramavtalstiden förändras enligt följande:
Leveranssäkerheten - det vill säga att felfri tjänst/produkt levereras i utsatt tid och att klinikens produktion ej störs - ska gälla minst 90 % av alla beställningar som levereras. Den leverantör som levererat låg kvalitet till Folktandvården, eller där leveranssäkerheten inte uppfyllts, där det inte beror på Folktandvårdens misstag, kan komma att stängas av från avrop under 6 månader. Med låg kvalitet menas här när utfört arbete inte uppfyller Beställarens krav på tjänsten t.ex. estetik, passform, ocklusion, avvikelse från anvisningen och /eller leverans. Statistik på kvalitet ska tas fram ur det digitala beställningssystemet när ett sådant är på plats. Fram till dess används FTV:s digitala uppföljningssystem som fylls i av Beställaren. När Leverantören befinner sig i avropskarantän ska denne utarbeta och inkomma med Handlingsplan till Folktandvårdens Huvudkontor Ekonomi/Upphandling som beskriver åtgärder för förbättringar. Folktandvården gör därefter en bedömning om möjligheten till att åter hamna på avropslistan enligt tidigare rangordning.
Om förändrad rangordning/avropskarantän sker kommer leverantören meddelas skriftligen via Folktandvårdens Huvudkontor Ekonomi/Upphandling och Inköp.
Antal leverantörer för Fast protetik.
Folktandvården avser att teckna ramavtal med samtliga leverantörer som uppfyller samtliga krav i denna upphandling.