239723-2023 - ResultatSverige-Kristianstad: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Drift- underhålls- och reparationsarbeten av belysningsanläggningar
Referensnummer: TN 2022/2857
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för drift- underhålls- och reparationsarbeten, felavhjälpning, inspektioner och seriebyten (ca 26 000 ljuspunkter) av den offentliga belysningen inom Kristianstads kommun inklusive löpande uppdatering av anläggningsregistret, kartering av belysningspunkter och annan tillhörande dokumentation av densamma. Anläggningen ska dokumenteras i enlighet med beställarens områdesidentifikation och nummerföljd.
Även investeringsprojekt som om- och nybyggnation av belysningsanläggningar omfattas i kontraktet.
Årligen ingår också montering och inkoppling respektive demontering och frånkoppling av jul/vinterbelysningen om ca 220 objekt fördelade i Kristianstads kommun.
Arbeten utförs huvudsakligen planerade men även akuta arbeten kan komma att avropas.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen