239816-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Artistiska tjänster – Sjukhusclowner
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelSjukhusclowner
BeskrivningVerksamheten ska bedrivas med god lyhördhet gentemot barn och föräldrar och i samsyn med personalen. Clowner ska sprida glädje på avdelningen med mycket finkänslighet för det enskilda barnets behov. Exempelvis kan det krävas lyhördhet för hur mycket bus olika barn tål. Leverantören ska genomföra 150 stycken clownbesök per avtalsår fördelat på halvdagar. Fördelningen över länet ska ske utifrån verksamhetens storlek på de olika klinikerna och beslutas av verksamhetscheferna.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 92312000 Artistiska tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115707:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 92000000 Fritids-, kultur- och sporttjänster