239824-2023 - ResultatSverige-Göteborg: Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter - Tillgänglighet
Referensnummer: 053/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Tjänsterna består i att projektera tillgänglighetsanpassningar, granska och läsa ritningar, ta fram förslag på åtgärder och presentera tekniska ritningar. Med detta följer: • Analys, utredning och inventering • Förstudier • Systemhandlingar • Bygghandlingar • Relationshandlingar • Rådgivning, tex. om tex, material och färgsättning • Arbeta med referensgrupper
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen